
Satco 40W 3500Lm 3000K Warm White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Description
Satco 40W 3500Lm 3000K Warm White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 20000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: 2G11, Ansi Base: 2G11
- Finish: White, Lumens: 3500L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | 2G11 |
| Ansi Base | 2G11 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3500L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 22.5 |
| MOD | 1.75 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.32 |
| Additional Information | |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images

Satco 40W 3500Lm 3000K Warm White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Description
Satco 40W 3500Lm 3000K Warm White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 20000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: 2G11, Ansi Base: 2G11
- Finish: White, Lumens: 3500L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | 2G11 |
| Ansi Base | 2G11 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3500L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 22.5 |
| MOD | 1.75 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.32 |
| Additional Information | |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 40W 3500Lm 3000K Warm White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 20000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: 2G11, Ansi Base: 2G11
- Finish: White, Lumens: 3500L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | 2G11 |
| Ansi Base | 2G11 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3500L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 22.5 |
| MOD | 1.75 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.32 |
| Additional Information | |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |






















