
KOTO DIS-90H-VIVID 9000w 165v G38 Mogul Bi-Post 6000k Metal Halide Light bulb
Description
This product is a Koto DIS-90H Metal Halide stage/studio light bulb. It uses 9000 watts and has a G38 base.
Features:- Abbreviation: DIS-90H-VIVID
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Bulb Type: High Intensity Discharge Bulbs (HID)
- Color Rendering Index (CRI): >90
- Color Temperature (K): 6000K
- Rated Life (Hours): 400
- Shape: Single Ended
- Voltage: 165, Wattage: 9000w
Cross Reference Part Numbers:
- Osram 54464 HMI 9000W/SE/XS
- HMI DIGITAL 9000w OSRAM 59941
- L2.37482.0 HMI 9000 W/SE XS GX38
- DIS-90H VIVID KOTO
- L2.0003879 DIS 9000 W/SE G38 KOTO
- KHD 9000 HR KLS
- HMI 9000W/SE XS OSRAM 54464
- 26774
- CSR 9000/SE/HR 65852
Specs
| Abbreviation | DIS-90H-VIVID |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 3.15 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 14.96 |
| Luminous Flux (LM) | 875000 |
| Rated Life (Hours) | 400 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 165 |
| Wattage (W) | 9000w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
KOTO DIS-90H-VIVID 9000w 165v G38 Mogul Bi-Post 6000k Metal Halide Light bulb
Description
This product is a Koto DIS-90H Metal Halide stage/studio light bulb. It uses 9000 watts and has a G38 base.
Features:- Abbreviation: DIS-90H-VIVID
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Bulb Type: High Intensity Discharge Bulbs (HID)
- Color Rendering Index (CRI): >90
- Color Temperature (K): 6000K
- Rated Life (Hours): 400
- Shape: Single Ended
- Voltage: 165, Wattage: 9000w
Cross Reference Part Numbers:
- Osram 54464 HMI 9000W/SE/XS
- HMI DIGITAL 9000w OSRAM 59941
- L2.37482.0 HMI 9000 W/SE XS GX38
- DIS-90H VIVID KOTO
- L2.0003879 DIS 9000 W/SE G38 KOTO
- KHD 9000 HR KLS
- HMI 9000W/SE XS OSRAM 54464
- 26774
- CSR 9000/SE/HR 65852
Specs
| Abbreviation | DIS-90H-VIVID |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 3.15 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 14.96 |
| Luminous Flux (LM) | 875000 |
| Rated Life (Hours) | 400 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 165 |
| Wattage (W) | 9000w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This product is a Koto DIS-90H Metal Halide stage/studio light bulb. It uses 9000 watts and has a G38 base.
Features:- Abbreviation: DIS-90H-VIVID
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Bulb Type: High Intensity Discharge Bulbs (HID)
- Color Rendering Index (CRI): >90
- Color Temperature (K): 6000K
- Rated Life (Hours): 400
- Shape: Single Ended
- Voltage: 165, Wattage: 9000w
Cross Reference Part Numbers:
- Osram 54464 HMI 9000W/SE/XS
- HMI DIGITAL 9000w OSRAM 59941
- L2.37482.0 HMI 9000 W/SE XS GX38
- DIS-90H VIVID KOTO
- L2.0003879 DIS 9000 W/SE G38 KOTO
- KHD 9000 HR KLS
- HMI 9000W/SE XS OSRAM 54464
- 26774
- CSR 9000/SE/HR 65852
Specs
| Abbreviation | DIS-90H-VIVID |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 3.15 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 14.96 |
| Luminous Flux (LM) | 875000 |
| Rated Life (Hours) | 400 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 165 |
| Wattage (W) | 9000w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















