
NARVA 55142 - 10w 6v Halogen Medical Fiber Optics Bulb (64222)
Description
NARVA 55145 - 10w 6v PG22-6.35 (64222) Halogen lamps offer brilliant light, high light output, a constant color temperature and excellent color rendering throughout their lives.
Areas of application:
- Lamps for special luminaires
- Medical fiber optics (HLX)
Alternate Part Numbers:
- JC 6V 10W PG22
- Osram 64222
- Sylvania 54049
- Hikari M-01006
- HLX 64222, HLX64222
- Narva 55145, 6V 10W PG22-6.35
- Narva 4250686558401
- Narva 9383600055145
- Ritter 015-1385-00
- Xenophot
- Zeiss 3801-20-7030
- 3801-20-7030D
- 38-01-20-7030-D
- Ushio SM64222
- SM-64222
- Carley CL70676
- GERBER 6ER 1268
Specs
| BRAND | NARVA / VOSLA |
| SKU | 55145 |
| UPC/EAN | 4250688558401 |
| Electrical data | |
| Nominal voltage | 6v |
| Nominal wattage | 10w |
| Photometrical data | |
| Color temperature | 3200k |
| Finish | Clear |
| Color rendering index Ra | 100 |
| Nominal luminous flux | 150lm |
| Dimensions & weight | |
| Diameter | 9mm |
| Filament length | 44mm |
| Length | 14 |
| Illuminated field | 13.08mm |
| Light center length (LCL) | 14mm |
| Filament diameter | 0.8mm |
| Lifespan | |
| Lifespan | 300 hrs |
| Additional product data | |
| Base | PG22 Pre-Focused 2 Pin |
| Shape | T3 |
| Filament | C-6 |
| Capabilities | |
| Burning position | Universal |
| Type | Halogen |
| Certificates & standards | |
| EEI – Energy Label | B |
More Images

NARVA 55142 - 10w 6v Halogen Medical Fiber Optics Bulb (64222)
Description
NARVA 55145 - 10w 6v PG22-6.35 (64222) Halogen lamps offer brilliant light, high light output, a constant color temperature and excellent color rendering throughout their lives.
Areas of application:
- Lamps for special luminaires
- Medical fiber optics (HLX)
Alternate Part Numbers:
- JC 6V 10W PG22
- Osram 64222
- Sylvania 54049
- Hikari M-01006
- HLX 64222, HLX64222
- Narva 55145, 6V 10W PG22-6.35
- Narva 4250686558401
- Narva 9383600055145
- Ritter 015-1385-00
- Xenophot
- Zeiss 3801-20-7030
- 3801-20-7030D
- 38-01-20-7030-D
- Ushio SM64222
- SM-64222
- Carley CL70676
- GERBER 6ER 1268
Specs
| BRAND | NARVA / VOSLA |
| SKU | 55145 |
| UPC/EAN | 4250688558401 |
| Electrical data | |
| Nominal voltage | 6v |
| Nominal wattage | 10w |
| Photometrical data | |
| Color temperature | 3200k |
| Finish | Clear |
| Color rendering index Ra | 100 |
| Nominal luminous flux | 150lm |
| Dimensions & weight | |
| Diameter | 9mm |
| Filament length | 44mm |
| Length | 14 |
| Illuminated field | 13.08mm |
| Light center length (LCL) | 14mm |
| Filament diameter | 0.8mm |
| Lifespan | |
| Lifespan | 300 hrs |
| Additional product data | |
| Base | PG22 Pre-Focused 2 Pin |
| Shape | T3 |
| Filament | C-6 |
| Capabilities | |
| Burning position | Universal |
| Type | Halogen |
| Certificates & standards | |
| EEI – Energy Label | B |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
NARVA 55145 - 10w 6v PG22-6.35 (64222) Halogen lamps offer brilliant light, high light output, a constant color temperature and excellent color rendering throughout their lives.
Areas of application:
- Lamps for special luminaires
- Medical fiber optics (HLX)
Alternate Part Numbers:
- JC 6V 10W PG22
- Osram 64222
- Sylvania 54049
- Hikari M-01006
- HLX 64222, HLX64222
- Narva 55145, 6V 10W PG22-6.35
- Narva 4250686558401
- Narva 9383600055145
- Ritter 015-1385-00
- Xenophot
- Zeiss 3801-20-7030
- 3801-20-7030D
- 38-01-20-7030-D
- Ushio SM64222
- SM-64222
- Carley CL70676
- GERBER 6ER 1268
Specs
| BRAND | NARVA / VOSLA |
| SKU | 55145 |
| UPC/EAN | 4250688558401 |
| Electrical data | |
| Nominal voltage | 6v |
| Nominal wattage | 10w |
| Photometrical data | |
| Color temperature | 3200k |
| Finish | Clear |
| Color rendering index Ra | 100 |
| Nominal luminous flux | 150lm |
| Dimensions & weight | |
| Diameter | 9mm |
| Filament length | 44mm |
| Length | 14 |
| Illuminated field | 13.08mm |
| Light center length (LCL) | 14mm |
| Filament diameter | 0.8mm |
| Lifespan | |
| Lifespan | 300 hrs |
| Additional product data | |
| Base | PG22 Pre-Focused 2 Pin |
| Shape | T3 |
| Filament | C-6 |
| Capabilities | |
| Burning position | Universal |
| Type | Halogen |
| Certificates & standards | |
| EEI – Energy Label | B |


















