
Philips 35w SP10 PAR30L E26 3000k MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 35 watts Spot 10 degrees PAR30L E26 medium screw base 3000k MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 35/PAR30L/M/SP 6PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.74 |
| Lamp Finish | reflector |
| Luminous Flux (LM) | 2200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Original: $125.00
-70%$125.00
$37.50More Images




Philips 35w SP10 PAR30L E26 3000k MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 35 watts Spot 10 degrees PAR30L E26 medium screw base 3000k MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 35/PAR30L/M/SP 6PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.74 |
| Lamp Finish | reflector |
| Luminous Flux (LM) | 2200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 35 watts Spot 10 degrees PAR30L E26 medium screw base 3000k MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 35/PAR30L/M/SP 6PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.74 |
| Lamp Finish | reflector |
| Luminous Flux (LM) | 2200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















