
Philips 20w PAR30L E26 FL30 MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 20 watts PAR30L E26 medium screw base Flood 30 degrees MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 20/PAR30L/M/FL/3K |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.72 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 20w PAR30L E26 FL30 MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 20 watts PAR30L E26 medium screw base Flood 30 degrees MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 20/PAR30L/M/FL/3K |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.72 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 20 watts PAR30L E26 medium screw base Flood 30 degrees MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 20/PAR30L/M/FL/3K |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.72 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
















