
Philips 20w PAR30L E26 Reflector 3000k SP8 MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 20 watts PAR30L E26 medium screw base Reflector 3000k Spot 8 degrees MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM20/PAR30L/M/SP/3K 6PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 8 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.72 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 20w PAR30L E26 Reflector 3000k SP8 MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 20 watts PAR30L E26 medium screw base Reflector 3000k Spot 8 degrees MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM20/PAR30L/M/SP/3K 6PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 8 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.72 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 20 watts PAR30L E26 medium screw base Reflector 3000k Spot 8 degrees MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM20/PAR30L/M/SP/3K 6PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 8 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.72 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
















