
Philips 35w PAR30L FL30 E26 MasterColor CDM Reflector HID Light Bulb
Description
Philips 35 watts PAR30L Flood 30 degrees E26 medium screw base MasterColor CDM Reflector high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 35/PAR30L/M/FL 6PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.74 |
| Lamp Finish | reflector |
| Luminous Flux (LM) | 2200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Original: $117.00
-70%$117.00
$35.10More Images




Philips 35w PAR30L FL30 E26 MasterColor CDM Reflector HID Light Bulb
Description
Philips 35 watts PAR30L Flood 30 degrees E26 medium screw base MasterColor CDM Reflector high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 35/PAR30L/M/FL 6PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.74 |
| Lamp Finish | reflector |
| Luminous Flux (LM) | 2200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 35 watts PAR30L Flood 30 degrees E26 medium screw base MasterColor CDM Reflector high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 35/PAR30L/M/FL 6PK |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.74 |
| Lamp Finish | reflector |
| Luminous Flux (LM) | 2200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
















