
Philips 100w PAR38 SP15 E26 3000K warm white MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts PAR38 Spot 15 degrees E26 medium screw base 3000K warm white MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM100/PAR38/SP/3K ALTO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 15 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Luminous Flux (LM) | 6200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 12500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 100w PAR38 SP15 E26 3000K warm white MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts PAR38 Spot 15 degrees E26 medium screw base 3000K warm white MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM100/PAR38/SP/3K ALTO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 15 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Luminous Flux (LM) | 6200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 12500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 100 watts PAR38 Spot 15 degrees E26 medium screw base 3000K warm white MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM100/PAR38/SP/3K ALTO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 15 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Luminous Flux (LM) | 6200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 12500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















