
Philips 100w PAR38 E26 FL25 4000K Cool White MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts PAR38 E26 medium screw base flood 25 degrees 4000K Cool White MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM100/PAR38/4K |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Dimmable Compatibility | Non-Dimmable |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 6400 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $323.00
-70%$323.00
$96.90More Images


Philips 100w PAR38 E26 FL25 4000K Cool White MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 100 watts PAR38 E26 medium screw base flood 25 degrees 4000K Cool White MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM100/PAR38/4K |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Dimmable Compatibility | Non-Dimmable |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 6400 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 100 watts PAR38 E26 medium screw base flood 25 degrees 4000K Cool White MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM100/PAR38/4K |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Dimmable Compatibility | Non-Dimmable |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 6400 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















