
Philips 35w PAR20 FL30 Cool White 4100K E26 MasterColor CDM HID Bulb
Description
Philips 35 watts PAR20 Flood 30 degrees Cool White 4100K E26 Medium Screw base MasterColor CDM High Intensity discharge Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 35W/942 Med PAR20 Flood Univ |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 2.55 |
| Luminous Flux (LM) | 1950 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.75 |
| Rated Life (Hours) | 6000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $90.71
-70%$90.71
$27.21More Images

Philips 35w PAR20 FL30 Cool White 4100K E26 MasterColor CDM HID Bulb
Description
Philips 35 watts PAR20 Flood 30 degrees Cool White 4100K E26 Medium Screw base MasterColor CDM High Intensity discharge Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 35W/942 Med PAR20 Flood Univ |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 2.55 |
| Luminous Flux (LM) | 1950 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.75 |
| Rated Life (Hours) | 6000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 35 watts PAR20 Flood 30 degrees Cool White 4100K E26 Medium Screw base MasterColor CDM High Intensity discharge Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 35W/942 Med PAR20 Flood Univ |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 2.55 |
| Luminous Flux (LM) | 1950 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.75 |
| Rated Life (Hours) | 6000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















