
Philips 35w PAR20 SP10 4100k MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 35 watts PAR20 Spot 10 degrees 4100k MasterColor CDM High intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 35W/942 Med PAR20 Spot Univ |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 2.55 |
| Luminous Flux (LM) | 1950 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.75 |
| Rated Life (Hours) | 6000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $91.79
-70%$91.79
$27.54More Images

Philips 35w PAR20 SP10 4100k MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 35 watts PAR20 Spot 10 degrees 4100k MasterColor CDM High intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 35W/942 Med PAR20 Spot Univ |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 2.55 |
| Luminous Flux (LM) | 1950 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.75 |
| Rated Life (Hours) | 6000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 35 watts PAR20 Spot 10 degrees 4100k MasterColor CDM High intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 35W/942 Med PAR20 Spot Univ |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 2.55 |
| Luminous Flux (LM) | 1950 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.75 |
| Rated Life (Hours) | 6000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















