
Philips 35w BD17 2100k E26 Ceramaluc Clear HID Light Bulb
Description
35 watts BD17 2100k E26 medium screw base Ceramaluc Clear high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 2300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 35w BD17 2100k E26 Ceramaluc Clear HID Light Bulb
Description
35 watts BD17 2100k E26 medium screw base Ceramaluc Clear high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 2300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
35 watts BD17 2100k E26 medium screw base Ceramaluc Clear high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 2300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















