✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Philips C50w S68/M High Pressure Sodium Lamp
Description
Philips C50S68/M 50w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Medium Base
Specs
| Abbreviation Name | C50S68/M |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 5 (7/16) |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$6.80
Original: $22.67
-70%Philips C50w S68/M High Pressure Sodium Lamp—
$22.67
$6.80More Images



Philips C50w S68/M High Pressure Sodium Lamp
Description
Philips C50S68/M 50w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Medium Base
Specs
| Abbreviation Name | C50S68/M |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 5 (7/16) |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips C50S68/M 50w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Medium Base
Specs
| Abbreviation Name | C50S68/M |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 5 (7/16) |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















