
Philips 400w 3700k ED37 Coated E39 High Intensity Discharge Light Bulb
Description
Philips 400 watts 3700k ED37 Shape Coated E39 Mogul Screw Base High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch St MH Prot 400W/635 EX39 ED37 CO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 67 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 34500 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 400w 3700k ED37 Coated E39 High Intensity Discharge Light Bulb
Description
Philips 400 watts 3700k ED37 Shape Coated E39 Mogul Screw Base High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch St MH Prot 400W/635 EX39 ED37 CO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 67 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 34500 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 400 watts 3700k ED37 Shape Coated E39 Mogul Screw Base High Intensity Discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch St MH Prot 400W/635 EX39 ED37 CO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 67 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 34500 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















