
Philips 400w ED37 4000K Cool White E39 Mogul M59/O Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 400 watts ED37 Switch Start E39 mogul screw base 4000K Cool White Metal Halide Light Bulb
Features:
- Philips MP400/BU
- Wattage: 400W
- ANSI CODE: M59/O
- Base: Mogul EX.39
- Color/Finish: Clear
- Color Temperature: 4,000K
- Average Lifetime: 20000 hours
- Light output: 38000
- CRI: 65
Specs
| Abbreviation Name | MP400/BU 6 PK |
| EAN/UPC | 046677133320 |
| Material | 928601157903 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 22600 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $129.00
-70%$129.00
$38.70More Images


Philips 400w ED37 4000K Cool White E39 Mogul M59/O Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 400 watts ED37 Switch Start E39 mogul screw base 4000K Cool White Metal Halide Light Bulb
Features:
- Philips MP400/BU
- Wattage: 400W
- ANSI CODE: M59/O
- Base: Mogul EX.39
- Color/Finish: Clear
- Color Temperature: 4,000K
- Average Lifetime: 20000 hours
- Light output: 38000
- CRI: 65
Specs
| Abbreviation Name | MP400/BU 6 PK |
| EAN/UPC | 046677133320 |
| Material | 928601157903 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 22600 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 400 watts ED37 Switch Start E39 mogul screw base 4000K Cool White Metal Halide Light Bulb
Features:
- Philips MP400/BU
- Wattage: 400W
- ANSI CODE: M59/O
- Base: Mogul EX.39
- Color/Finish: Clear
- Color Temperature: 4,000K
- Average Lifetime: 20000 hours
- Light output: 38000
- CRI: 65
Specs
| Abbreviation Name | MP400/BU 6 PK |
| EAN/UPC | 046677133320 |
| Material | 928601157903 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 22600 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















