
Philips 400w ED37 Clear 3800K Pulse Start HID Light Bulb
Description
Philips 400 watts ED37 Shape E39 Mogul Screw Base Clear 3800K Pulse Start HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Pro 400W Excl Mog ED37 CL |
| EAN/UPC | 046677133344 |
| Material | 928601158102 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 40000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 400w ED37 Clear 3800K Pulse Start HID Light Bulb
Description
Philips 400 watts ED37 Shape E39 Mogul Screw Base Clear 3800K Pulse Start HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Pro 400W Excl Mog ED37 CL |
| EAN/UPC | 046677133344 |
| Material | 928601158102 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 40000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 400 watts ED37 Shape E39 Mogul Screw Base Clear 3800K Pulse Start HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Pro 400W Excl Mog ED37 CL |
| EAN/UPC | 046677133344 |
| Material | 928601158102 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 40000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















