
Philips 400w ED37 E39 Mogul Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb
Description
400 watts ED37 E39 Mogul base Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 39000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $161.99
-70%$161.99
$48.60More Images


Philips 400w ED37 E39 Mogul Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb
Description
400 watts ED37 E39 Mogul base Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 39000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
400 watts ED37 E39 Mogul base Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 39000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















