
Philips 350w ED37 4000k Cool White Pulse Start E39 Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 350 watts ED37 shape 4000k Cool White Pulse Start E39 mogul screw base Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MP350/BU/PS 6PK |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 64 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 34000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 350W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 350w ED37 4000k Cool White Pulse Start E39 Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 350 watts ED37 shape 4000k Cool White Pulse Start E39 mogul screw base Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MP350/BU/PS 6PK |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 64 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 34000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 350W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 350 watts ED37 shape 4000k Cool White Pulse Start E39 mogul screw base Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MP350/BU/PS 6PK |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 64 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 34000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 350W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























