
PHILIPS 400W ED37 E39 HID Metal Halide Light Bulb
Description
High performance, Long life and Superior light quality A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light wih long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | MH400/U |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 39000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.50 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


PHILIPS 400W ED37 E39 HID Metal Halide Light Bulb
Description
High performance, Long life and Superior light quality A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light wih long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | MH400/U |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 39000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.50 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
High performance, Long life and Superior light quality A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light wih long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | MH400/U |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3900K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 39000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.50 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























