
BulbAmerica 175 watts M175/U/Mogul Metalarc Metal Halide Light Bulb
Description
175 watts U/Mogul metal halide light bulb
Specs
| Ballast | M57 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Luminous Flux (LM) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $15.99
-70%$15.99
$4.80More Images


BulbAmerica 175 watts M175/U/Mogul Metalarc Metal Halide Light Bulb
Description
175 watts U/Mogul metal halide light bulb
Specs
| Ballast | M57 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Luminous Flux (LM) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
175 watts U/Mogul metal halide light bulb
Specs
| Ballast | M57 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Luminous Flux (LM) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















