
Philips 205w 1ED28 Energy Advantage 4100k Clear HID Light Bulb
Description
Philips 205 watts ED28 Shape Energy Advantage E39 Mogul Screw Base 4100k Clear HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 205W ED28 CL U EA AllStart |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.464 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 19500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 205W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $135.00
-70%$135.00
$40.50More Images

Philips 205w 1ED28 Energy Advantage 4100k Clear HID Light Bulb
Description
Philips 205 watts ED28 Shape Energy Advantage E39 Mogul Screw Base 4100k Clear HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 205W ED28 CL U EA AllStart |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.464 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 19500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 205W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 205 watts ED28 Shape Energy Advantage E39 Mogul Screw Base 4100k Clear HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 205W ED28 CL U EA AllStart |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.464 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 19500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 205W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















