
Philips 250w ED28 E39 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Light Bulb
Description
250 watts ED28 shape E39 mogul screw base 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Luminous Flux (LM) | 13500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 250w ED28 E39 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Light Bulb
Description
250 watts ED28 shape E39 mogul screw base 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Luminous Flux (LM) | 13500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
250 watts ED28 shape E39 mogul screw base 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Luminous Flux (LM) | 13500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















