
Philips 250w Clear ED28 4200k CDM250/V/O/PS/4K ALTO HID Light Bulb
Description
This is the Philips CDM 250. This lamp uses 250 watts. This bulb has a E39 Mogul Screw base and is a High Intensity Discharge bulb. This bulb also has a 4200k color temperature. This High intensity Discharge light bulb has a rated life of 24000 hours with a maximum overall length of 8. This lamp also has a ED28 shape.
Specs
| Abbreviation Name | CDM250/V/O/PS/4K |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Luminous Flux (LM) | 22500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.31 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $98.27
-70%$98.27
$29.48More Images

Philips 250w Clear ED28 4200k CDM250/V/O/PS/4K ALTO HID Light Bulb
Description
This is the Philips CDM 250. This lamp uses 250 watts. This bulb has a E39 Mogul Screw base and is a High Intensity Discharge bulb. This bulb also has a 4200k color temperature. This High intensity Discharge light bulb has a rated life of 24000 hours with a maximum overall length of 8. This lamp also has a ED28 shape.
Specs
| Abbreviation Name | CDM250/V/O/PS/4K |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Luminous Flux (LM) | 22500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.31 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This is the Philips CDM 250. This lamp uses 250 watts. This bulb has a E39 Mogul Screw base and is a High Intensity Discharge bulb. This bulb also has a 4200k color temperature. This High intensity Discharge light bulb has a rated life of 24000 hours with a maximum overall length of 8. This lamp also has a ED28 shape.
Specs
| Abbreviation Name | CDM250/V/O/PS/4K |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Luminous Flux (LM) | 22500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.31 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















