
Philips 210w ED28 Cool White E39 MasterColor CDM Elite MW HID Light Bulbs
Description
210 watts ED28 Cool White E39 Mogul Base MasterColor CDM Elite MW HID Light Bulbs Philips MasterColor CDM Elite MW Mogul Base Lamps. A high performing protected O rated ceramic lamp is now available in familiar bulb shapes, without sacrificing lamp performance.
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM Elite 210W ED28 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 21210 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.3 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 210W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 210w ED28 Cool White E39 MasterColor CDM Elite MW HID Light Bulbs
Description
210 watts ED28 Cool White E39 Mogul Base MasterColor CDM Elite MW HID Light Bulbs Philips MasterColor CDM Elite MW Mogul Base Lamps. A high performing protected O rated ceramic lamp is now available in familiar bulb shapes, without sacrificing lamp performance.
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM Elite 210W ED28 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 21210 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.3 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 210W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
210 watts ED28 Cool White E39 Mogul Base MasterColor CDM Elite MW HID Light Bulbs Philips MasterColor CDM Elite MW Mogul Base Lamps. A high performing protected O rated ceramic lamp is now available in familiar bulb shapes, without sacrificing lamp performance.
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM Elite 210W ED28 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 21210 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.3 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 210W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















