
Philips 175w ED28 3500K E39 Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 175 watts ED28 Shape 3500K E39 Mogul Screw Base Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Pro 175W Excl Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 16000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 14000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 175w ED28 3500K E39 Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 175 watts ED28 Shape 3500K E39 Mogul Screw Base Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Pro 175W Excl Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 16000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 14000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 175 watts ED28 Shape 3500K E39 Mogul Screw Base Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Pro 175W Excl Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 16000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 14000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















