
Philips 175w 4200k Cool White ED28 E39 Pulse Start HID Light Bulb
Description
Philips 175 watts 4200k Cool White ED28 Shape E39 Mogul Screw Base Pulse Start high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 175W Mog ED28 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 12800 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 11500 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $59.39
-70%$59.39
$17.82More Images


Philips 175w 4200k Cool White ED28 E39 Pulse Start HID Light Bulb
Description
Philips 175 watts 4200k Cool White ED28 Shape E39 Mogul Screw Base Pulse Start high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 175W Mog ED28 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 12800 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 11500 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 175 watts 4200k Cool White ED28 Shape E39 Mogul Screw Base Pulse Start high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 175W Mog ED28 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 12800 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 11500 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















