
Philips 200w ED28 E39 Pulse Start 4000K Cool White Clear HID Light Bulb
Description
Philips 200 watts ED28 Shape E39 Mogul Screw Base Pulse Start 4000K Cool White Clear HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 200W PS Mog 1SL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 68 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 21000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.3 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 200W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 200w ED28 E39 Pulse Start 4000K Cool White Clear HID Light Bulb
Description
Philips 200 watts ED28 Shape E39 Mogul Screw Base Pulse Start 4000K Cool White Clear HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 200W PS Mog 1SL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 68 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 21000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.3 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 200W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 200 watts ED28 Shape E39 Mogul Screw Base Pulse Start 4000K Cool White Clear HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 200W PS Mog 1SL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 68 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 21000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.3 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 200W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















