
Philips 175w ED28 4100k E39 Mercury Vapor HID Light Bulb
Description
175 watts ED28 4100k E39 mogul screw base Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | H39KC-175/DX |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 7900 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 175w ED28 4100k E39 Mercury Vapor HID Light Bulb
Description
175 watts ED28 4100k E39 mogul screw base Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | H39KC-175/DX |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 7900 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
175 watts ED28 4100k E39 mogul screw base Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | H39KC-175/DX |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 7900 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























