
Philips 175W ED28 3700K Pulse start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 175 watts ED28 Shape 3700K Pulse start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 175W/635 Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 16000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 175W ED28 3700K Pulse start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 175 watts ED28 Shape 3700K Pulse start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 175W/635 Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 16000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 175 watts ED28 Shape 3700K Pulse start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 175W/635 Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 16000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























