
Philips 175w ED28 4000k E39 Switch Start Metal Halide Light Bulb
Description
175 watts ED28 4000k E39 mogul screw base Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | E39D 3 Contact Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 14700 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 175w ED28 4000k E39 Switch Start Metal Halide Light Bulb
Description
175 watts ED28 4000k E39 mogul screw base Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | E39D 3 Contact Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 14700 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
175 watts ED28 4000k E39 mogul screw base Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | E39D 3 Contact Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 14700 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























