
Philips MH250/U 250w ED28 4000k Cool White E39 Mogul Base HID Metal Halide Bulb
Description
Philips MH250/U 250w ED28 4000k Cool White E39 Mogul Base HID Metal Halide Bulb
Features:- Ballast ANSI: M58/E
- Wattage: 250w
- Base: E39 Mogul Base
- Shape: ED28
- Finish: Clear
- Color Temperature: 4000K - Cool White
- Light Output: 21,000 Lumens
- Rated Life: 10,000 hours
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 21250 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images



Philips MH250/U 250w ED28 4000k Cool White E39 Mogul Base HID Metal Halide Bulb
Description
Philips MH250/U 250w ED28 4000k Cool White E39 Mogul Base HID Metal Halide Bulb
Features:- Ballast ANSI: M58/E
- Wattage: 250w
- Base: E39 Mogul Base
- Shape: ED28
- Finish: Clear
- Color Temperature: 4000K - Cool White
- Light Output: 21,000 Lumens
- Rated Life: 10,000 hours
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 21250 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips MH250/U 250w ED28 4000k Cool White E39 Mogul Base HID Metal Halide Bulb
Features:- Ballast ANSI: M58/E
- Wattage: 250w
- Base: E39 Mogul Base
- Shape: ED28
- Finish: Clear
- Color Temperature: 4000K - Cool White
- Light Output: 21,000 Lumens
- Rated Life: 10,000 hours
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 21250 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























