
Philips 250w ED28 4100k Cool White E39 H37 Mercury Vapor HID Light Bulb
Description
250 watts ED28 4100k Cool White E39 mogul screw base H37 Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Ballast | H37 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 40 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.582 |
| Luminous Flux (LM) | 12000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.307 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $32.39
-70%$32.39
$9.72More Images


Philips 250w ED28 4100k Cool White E39 H37 Mercury Vapor HID Light Bulb
Description
250 watts ED28 4100k Cool White E39 mogul screw base H37 Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Ballast | H37 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 40 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.582 |
| Luminous Flux (LM) | 12000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.307 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
250 watts ED28 4100k Cool White E39 mogul screw base H37 Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Ballast | H37 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 40 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.582 |
| Luminous Flux (LM) | 12000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.307 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























