
Philips 400w ED28 4000k Cool White E39 Switch Start Metal Halide Light Bulb
Description
400 watts ED28 4000k Cool White E39 mogul screw base Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W/640 Mog ED28 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 36000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 400w ED28 4000k Cool White E39 Switch Start Metal Halide Light Bulb
Description
400 watts ED28 4000k Cool White E39 mogul screw base Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W/640 Mog ED28 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 36000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
400 watts ED28 4000k Cool White E39 mogul screw base Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W/640 Mog ED28 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 36000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























